W maju szkoła została zakwalifikowana do programu „Lekcje o finansach” organizowanego przez Ministerstwo Finansów w ramach Funduszu Edukacji Finansowej Uczniowie klas IV- VIII w ramach programu „Lekcje o finansach”, uczestniczyli w trzech lekcjach dotyczących tego tematu i w dwudniowej wycieczce do Warszawy.
Na lekcji „Planowanie budżetu osobistego”, uczniowie pracując na materiale pomocniczym poznali definicję budżetu, podstawowe źródła dochodów i wydatków gospodarstwa domowego. Ponadto zapoznali się z właściwym działaniem mającym wpływ na równowagę i nadwyżkę budżetową oraz czynnikami doprowadzającymi do deficytu budżetowego.
Druga lekcja to „Oszczędzanie”. Uczniowie dowiedzieli się na czym polega proces oszczędzania, jego formach realizacji oraz roli banku i jego produktów.
Trzecia lekcja dotyczyła występujących „Zagrożeń finansowych”. Uczniowie zapoznali się ze zjawiskiem Phishingu, jego zapobieganiu, rozpoznaniu oraz umiejętności właściwego reagowania na występujące zagrożenie.
W dniu 30 września i 1 października 2024 r. odbyła się wycieczka do Warszawy.
W pierwszym dniu wycieczki grupa młodzieży miała przyjemność zanurzyć się w fascynującym świecie finansów z wizytą na Giełdzie Papierów Wartościowych. Uczniowie poznali historię Warszawskiej Giełdy i jej budynków. Następnie zwiedzili budynek i jego sale. Wnętrze budynku i jego elementy nawiązujące do hossy i bessy, a także obejrzeli byka, który jest symbolem giełdy. Później obejrzeli prezentację multimedialną dotyczącą giełdy: akcji i obligacji.
Następnie udaliśmy się na spotkanie z przewodnikiem, który oprowadził uczniów po Cmentarzu Wojskowym na Powązkach. W kolejnym kroku grupa udała się na spacer po dzielnicy Starego Miasta. Przewodnik przedstawił historię Zamku Królewskiego, Archikatedrę św. Jana, Rynku Starego Miasta. Zaprezentował oraz omówił genezę pomników: Małego Powstańca, Adama Mickiewicza oraz symbol Warszawy- Warszawską Syrenkę. Przemieszczając się między ulicami miasta przewodnik wraz z pilotem wycieczki przedstawiał: Krakowskie Przedmieście, główne ulice miasta, Pałac Prezydencki, siedziby ambasady, Sejm, Senat, Kancelarie Prezesa Rady Ministrów i urzędy państwowe. Kolejno uczniowie udali się na Plac Piłsudskiego gdzie zwiedzili Grób Nieznanego Żołnierza i przyglądali się Honorowej Warcie. Ostatnią atrakcją pierwszego dnia było zwiedzanie Pałacu Kultury. Młodzież poznała historię i charakterystykę budynku, a z tarasu widokowego na 30 piętrze podziwiała panoramę miasta.
Drugi dzień młodzież rozpoczęła od zwiedzania Stadionu Narodowego im. Kazimierza Górskiego (PGE Narodowy). Na początku grupa udała się do punktu widokowego. Następnie po umówionym spotkaniu z przewodnikiem zwiedzaliśmy: szatnię reprezentacji Polski oraz Gości, strefę zawodniczą, pomieszczenia odnowy biologicznej, płytę boiska, lożę Vip, salę konferencyjną. Następnie napełnieni pozytywną energią uczniowie udali się zwiedzać Sejm. Trasa zwiedzania rozpoczęła się w centrum dla Zwiedzających. Przewodnik poprowadził uczniów przez przejście podziemnym korytarzem, gdzie zaprezentował makietę współczesnego kompleksu budynków, wizytę w galerii Sali Posiedzeń Sejmu oraz krótką prelekcję dotyczącą historii i współczesności polskiego parlamentu.
W godzinach wieczornych uczniowie wraz z miłymi wspomnianiami oraz poszerzoną wiedzą powrócili do własnych domów. Warto nadmienić, iż projekt został dofinansowany przez Ministerstwo Finansów w ramach Funduszu Edukacji Finansowej.
Serdecznie dziękujemy Panu Dawidowi Chrobakowi Burmistrzowi Miasta i Gminy Zakliczyn , a także Pani Agnieszce Malisz za pomoc w sfinalizowaniu projektu "Lekcje o finansach ".